تجهیزات کار در ارتفاع

استفـاده از ابزار های منـاسب و استـاندارد کار در ارتفاع برای فعالیت های شغلی که فرد در ارتفاع بالا کار می کند از ضروریـات این نوع از مشاغل می باشد. در واقع اولین مسئله در کار در ارتقاع تامین تجهیـزات استـاندارد و سرمایه گذاری بر روی تجهیـزات ایمنی کار در ارتفاع است. استـفاده از تجهیـزات ایمنی منـاسب و استاندارد کار در ارتفاع می‌تواند به کاهش خطرات ناشی از حوادث احتمالی کمک شایانی کند و در مواردی از رخداد حوادث پیشگیری نماید.

برای امنیت افراد مرتبط با کار درا که بتوان از خطرات ناشی از کار در ارتفاع در امان بود باید نه تنها از وسایل استاندارد استفاده کرد و البته باید با اصول صحیح استفاده از تجهیزات کار در ارتفاع نیز آشنا بوده و آموزش‌های لازم را در این خصوص دید.

براساس آئین نامه قانون کار ، به کارهایی که در ارتفاع بالاتر از ۲ متر انجام می‌گیرد کار در ارتفاع می گویند و لازم است که فرد ارتفاع کار از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده نماید. پر کاربردترین زمینه برای این نوع از مشاغل خدمات ساختمانی و نمای ساختمان های بلند می باشد.

در ادامه به معرفی یکی از ابزار های استاندارد کار در ارتفاع به نام ID می پردازیم. این ابزار جهت فرود بکار می رود.

ابزار فرود ID

از مهمترین ویژگی های ابزار فرود ID میتوان به استفاده آسان و قفل خودکار دسته فرود ( در جدیدترین نوع این ابزار )  اشاره کرد. این ویژگی ها سبب شده است که این ابزار را برای تمام موقعیت های ممکن دسترسی با طناب و عملیات های نجات شامل فرود ، صعود و موقعیت گیری مناسب باشد.

petzl-ID

استفاده و کاربری آسان ابزار کاردر ارتفاع ID

1- سیستم قفل خودکار

در انواع خود قفل شونده ابزار ID ، به محض اینکه کاربر دسته فرود ابزار را رها کند ، دسته ابزار چرخیده و در وضیت قفل قرار می گیرد و طناب به صورت خودکار در داخل ابزار قفـل می شود. اتوماتیـک بودن سیستـم قفل دستـه فرود ID به ارتفاع کار اجازه می دهد تا بدون نگرانی از وضعیت ابزار و یا جا به جا کردن ابزار در موقعیت مناسبی قرار گیرد و اشتباهات انسانی را در باز گذاشتم قفل به صفر میرساند

2- نحوه قرارگیری طناب داخل ابزار

برای قرارگیری طناب در ابزار ID جهت ها با شکل نشان داده شده است و به هیچ عنوان نیازبه جدا کردن ID از کارابین و هارنس نمی باش و تنها با باز کردن صفحه دهانه به طناب را داخل ابزار قرار می گیرد. عدم نیاز به جدا شدن ابزار از هارنس برای اتصال با طناب، خطر در از دست دادن ابزار و یا عدم نصب صحیح بر روی هارنس را مرتفع می کند.

3- فرود با کنترل و راحت

دسته ID بصورت ارگونومیک بوده و به آسانی طناب را جهت فرود رفتن فرد ارتفاع کار آزاد می کند . با این ابزار می توان از لبه های عمودی و همچنین سطوح شیب دار فرود آمد.

 

کارایی فراوان

ابزار هایی مانند ID که دارای حالت  قفل شوندگی می باشند (خصوصا نوع دارای قفل خودکار ) را می توان علاوه بر استفاده اصلی آن ها به عنوان ابزار فرود ، به عنوان ابزار صعود در صعود های کوتاه ( صعود با ابزار فرود) استفاده کرد.

 

پوشش مقاوم

جنس بدنه ابزار ID از  فولاد ضد زنگ می باشد و در بخش هایی که در اصطحکاک دائمی با طناب می باشد تقویت شده است که این امر سبب افزایش عمر مفید ابزار می شود.

مجهز به سیستم جلوگیری  از خطا و شوک

ID با توجه به کاربد ان در مشاغل کار در ارتفاع، دسترسی با طناب و عملیات های امداد و نجات به گونه ای طراحی و تولیـد شده است که قابلیت جلوگیری از شوک را تا حدی داشته باشد. به این ترتیب میزان خطر ناشی از اشتباهات انسانی را کم کند.

زمانیکه عملیات فرود با بار سنگین انجام می شودنیاز به ایجاد اصطحکاک بیشتر میان طناب و ID می باشد و این ابزار با ترمزهای کمکی نیز سازگار است.

ابزار فرود با قفل خودکار مجهز به سیستم ضد شوک برای کار در ارتفاع و دسترسی با طناب

مشخصات فنی ابزار فرود پتزل مدل ID-S

  • جنس: آلومینیوم ، فولاد ، نایلون
  • وزن: ۶۰۰ گرم
  • حداکثر بار کاری برای یک نفر: ۱۵۰ کیلوگرم
  • حداکثر بار کاری برای دو نفر (نجات): ۲۵۰ کیلوگرم

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *