تجهیزات کار در ارتفاع

استفـاده از ابزار های منـاسب و استـاندارد کار در ارتفاع برای فعالیت های شغلی که فرد در ارتفاع بالا کار می کند از ضروریـات این نوع از مشاغل می باشد. در واقع اولین مسئله در کار در ارتقاع تامین تجهیـزات استـاندارد و سرمایه گذاری بر روی تجهیـزات ایمنی کار در ارتفاع است. استـفاده از تجهیـزات ایمنی منـاسب و استاندارد کار در ارتفاع می‌تواند به کاهش خطرات ناشی از حوادث احتمالی کمک شایانی کند و در مواردی از رخداد حوادث پیشگیری نماید.

برای امنیت افراد مرتبط با کار درا که بتوان از خطرات ناشی از کار در ارتفاع در امان بود باید نه تنها از وسایل استاندارد استفاده کرد و البته باید با اصول صحیح استفاده از تجهیزات کار در ارتفاع نیز آشنا بوده و آموزش‌های لازم را در این خصوص دید.

براساس آئین نامه قانون کار ، به کارهایی که در ارتفاع بالاتر از ۲ متر انجام می‌گیرد کار در ارتفاع می گویند و لازم است که فرد ارتفاع کار از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده نماید. پر کاربردترین زمینه برای این نوع از مشاغل خدمات ساختمانی و نمای ساختمان های بلند می باشد.

در ادامه به معرفی یکی از ابزار های استاندارد کار در ارتفاع به نام ID می پردازیم. این ابزار جهت فرود بکار می رود.

ابزار فرود ID

از مهمترین ویژگی های ابزار فرود ID میتوان به استفاده آسان و قفل خودکار دسته فرود ( در جدیدترین نوع این ابزار )  اشاره کرد. این ویژگی ها سبب شده است که این ابزار را برای تمام موقعیت های ممکن دسترسی با طناب و عملیات های نجات شامل فرود ، صعود و موقعیت گیری مناسب باشد.

petzl-ID

استفاده و کاربری آسان ابزار کاردر ارتفاع ID

1- سیستم قفل خودکار

در انواع خود قفل شونده ابزار ID ، به محض اینکه کاربر دسته فرود ابزار را رها کند ، دسته ابزار چرخیده و در وضیت قفل قرار می گیرد و طناب به صورت خودکار در داخل ابزار قفـل می شود. اتوماتیـک بودن سیستـم قفل دستـه فرود ID به ارتفاع کار اجازه می دهد تا بدون نگرانی از وضعیت ابزار و یا جا به جا کردن ابزار در موقعیت مناسبی قرار گیرد و اشتباهات انسانی را در باز گذاشتم قفل به صفر میرساند

2- نحوه قرارگیری طناب داخل ابزار

برای قرارگیری طناب در ابزار ID جهت ها با شکل نشان داده شده است و به هیچ عنوان نیازبه جدا کردن ID از کارابین و هارنس نمی باش و تنها با باز کردن صفحه دهانه به طناب را داخل ابزار قرار می گیرد. عدم نیاز به جدا شدن ابزار از هارنس برای اتصال با طناب، خطر در از دست دادن ابزار و یا عدم نصب صحیح بر روی هارنس را مرتفع می کند.

3- فرود با کنترل و راحت

دسته ID بصورت ارگونومیک بوده و به آسانی طناب را جهت فرود رفتن فرد ارتفاع کار آزاد می کند . با این ابزار می توان از لبه های عمودی و همچنین سطوح شیب دار فرود آمد.

 

کارایی فراوان

ابزار هایی مانند ID که دارای حالت  قفل شوندگی می باشند (خصوصا نوع دارای قفل خودکار ) را می توان علاوه بر استفاده اصلی آن ها به عنوان ابزار فرود ، به عنوان ابزار صعود در صعود های کوتاه ( صعود با ابزار فرود) استفاده کرد.

 

پوشش مقاوم

جنس بدنه ابزار ID از  فولاد ضد زنگ می باشد و در بخش هایی که در اصطحکاک دائمی با طناب می باشد تقویت شده است که این امر سبب افزایش عمر مفید ابزار می شود.

مجهز به سیستم جلوگیری  از خطا و شوک

ID با توجه به کاربد ان در مشاغل کار در ارتفاع، دسترسی با طناب و عملیات های امداد و نجات به گونه ای طراحی و تولیـد شده است که قابلیت جلوگیری از شوک را تا حدی داشته باشد. به این ترتیب میزان خطر ناشی از اشتباهات انسانی را کم کند.

زمانیکه عملیات فرود با بار سنگین انجام می شودنیاز به ایجاد اصطحکاک بیشتر میان طناب و ID می باشد و این ابزار با ترمزهای کمکی نیز سازگار است.

ابزار فرود با قفل خودکار مجهز به سیستم ضد شوک برای کار در ارتفاع و دسترسی با طناب

مشخصات فنی ابزار فرود پتزل مدل ID-S

 • جنس: آلومینیوم ، فولاد ، نایلون
 • وزن: ۶۰۰ گرم
 • حداکثر بار کاری برای یک نفر: ۱۵۰ کیلوگرم
 • حداکثر بار کاری برای دو نفر (نجات): ۲۵۰ کیلوگرم

 

کار در ارتفاع با طناب بدون داربست

تا به حال به افرادی دقت کرده اید که بدون داربست در حال کار در ارتفاع هستند؟ افرادی که در حال شست و شوی نمای ساختمان و یا ترمیم نما مانند پیچ و رولپلاک کردن نما و یا انجام عملیات های دیگری هستند، در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با کار این افراد بیشتر آشنا شوید.

کار در ارتفاع بدون داربست

چرا کار در ارتفاع بدون داربست

معمولا افراد دوست دارند تا کار های خودشون رو با سرعت بالا و با هزینه پایین انجام بدهند، پس با این حساب برای شست و شوی نمای ساختمان و یا کار های دیگر  صرف هزینه و زمان برای نصب داربست و یا کرایه وسایل دیگری مثل جرثقیل و… خیلی مناسب نیست.
پس میتوان این کار ها رو به افرادی سپرد که بدون نصب داربست اقدام به انجام پروژه میکنند تا از هزینه و زمان انجام کار بکاهیم.

چرا خود ما با طناب کار نکنیم؟

گروهی که قصد انجام خدمات کاردر ارتفاع مثل شستن نمای ساختمان، پیچ و رول پلاک ساختمان و یا خدماتی مثل رنگ کاری در ارتفاع ، ساب آجر نما و یا هر خدمت دیگری که نیاز به وسایل و تجهیزات حرفه ای را دارد باید تحت آموزش های حرفه ای قرار گرفته باشد تا بتواند با تجهیزات مخصوص اقدام به شروع کار کند، به هیچ عنوان نیروهای مبتدی توانایی انجام کار  بدون داربست را ندارند.

چه خطراتی گروه کار در ارتفاع را تهدید میکند؟

این کار برای گروه های آموزش دیده و حرفه ای اصلا امری دشوار و خطرناک به حساب نمی آید، چون که گروه تجربه انجام پروژه  های گوناگون و انجام خدمات مختلفی رو بر عهده داشتند.
اما اگر افراد عادی و آماتور قصد انجام این خدمات رو داشته باشند مسلما دچار ترس و هیجان بسیار زیاد ارتفاع خواهند شد.
با وجود موارد ذکر شده این کار برای گروه حرفه ای مثل گروه کار در ارتفاع اورست اصفهان کاری بسیارساده از کار با نصب داربست می باشد.

پس با این وجود میتوان مزایای زیر رو برای انجام پروژه بدون داربست نوشت:

صرف هزینه کمتر مثل عدم نیاز به داربست برای انجام خدمات

 • صرفه جویی در زمان و انجام سریع خدمات
 • دسترسی به ارتفاع های بسیار بلند
 • ایمنی بالاتر نسبت به نصب داربست و جرثقیل
 • عدم اشغال فضا و سد معبر پیاده رو
 • عدم وجود تجهیزات در پایان شیفت های کاری
 • تداخل کمتر با سایر فعالیت های در حال انجام
 • قدرت مانور بالا

نصب تابلو در ارتفاع بدون داربست

دستگاه ایرلس کار در ارتفاع

در دنیای مدرن امروز همه چیز با سرعتی سرسام آور در حال پیشروی است، اگر می خواهید از غافله عقب نمانید باید تکنولوژی را به خدمت بگیرید. تکنولوژی به کمک انسان می آید تا در وقت،دقت، هزینه و انرژی او صرفه جویی کند. یکی از همین تکنولوژی ها دستگاه ایرلس است.

دستگاه ایرلس برقی یک تکنولوژی مدرن و به روز است که کار را برای نقاشان ساده و آسان می کند. یک ابزار کاملاً حرفه ای که کیفیت و سرعت کار را بالا می برد. ایرلس را می توان در نقاشی اتومبیل، سازه های فلزی و چوبی، فضاهای داخلی ساختمان، نمای ساختمان، کشتی و هواپیما به کار گرفت. خبر خوب این که با استفاده از ایرلس می توان طیف وسیعی از رنگ ها همچون رنگ های اکرولیک، رزینی، وینیلی، روغنی، انواع نانو، لعابی و آستر و … را پاشش کرد.

مزایای کار با دستگاه ایرلس

جالب است که بدانید سرعت پاشش رنگ با دستگاه ایرلس 4 برابر بیشتر از پیستوله و 28 برابر سریع تر از قلم مو می باشد.
حداقل میزان هدر رفتن رنگ در حین کار با این دستگاه است.
دستگاه ایرلس بر خلاف روش های سنتی نقاشی، رنگ را به صورت کاملاً یکنواخت و به صورت پودری بر روی سطح می پاشد این امر سبب می شود رنگ پرت نشود و نیازی نباشد چند لایه رنگ بر روی سطح بپاشید تا حاصل کار یکدست و بدون موج از آب در آید.
با این دستگاه می توان سقف، دیوارهای ساختمان، اتومبیل، ماشین آلات، فلز و چوب را به راحتی و بدون نیاز به نرده بان و داربست رنگ کنید.
شما در ارتفاعات بالا می توانید از دستگاه های ایرلس استفاده کنید. امکان استفاده از طیف وسیع رنگ ها را ممکن می سازد.

گروه کار در ارتفاع اورست از این دستگاه فوق العاده در پروژه های شما استفاده خواهد کرد.دستگاه ایرلس کار در ارتفاع